Info

Razlika između grada i grada

Razlika između grada i grada

Da li živite u gradu ili gradu? Ovisno o mjestu u kojem živite, definicija ova dva pojma može se razlikovati, kao i službeno označavanje koje se daje određenoj zajednici. Međutim, općenito su gradovi veći od gradova. Bilo da je neki grad službeno označen izrazom "grad", ovisit će ovisno o državi i državi u kojoj se nalazi.

Razlika između grada i grada

U Sjedinjenim Američkim Državama inkorporirani grad je pravno definiran vladin entitet. Ima ovlasti koje delegiraju država i županije, a lokalni zakoni, propisi i politike stvaraju i odobravaju birači grada i njihovi predstavnici. Grad može pružiti usluge lokalne uprave svojim građanima.

U mnogim mjestima u Sjedinjenim Državama grad, selo, zajednica ili susjedstvo su jednostavno nekorporativna zajednica bez vladinih ovlasti.

  • Županijske vlade obično pružaju usluge ovim neregistriranim zajednicama.
  • Neke države imaju službene oznake "gradova" koje uključuju ograničene ovlasti.

Općenito, u urbanoj hijerarhiji sela su manja od gradova i mjesta su manja od gradova, mada to nije uvijek slučaj.

Kako su definirana urbana područja u cijelom svijetu

Teško je uporediti zemlje na osnovu procenta gradskog stanovništva. Mnoge zemlje imaju različite definicije veličine stanovništva potrebne da se zajednica učini "urbanom".

Na primjer, u Švedskoj i Danskoj, selu 200 stanovnika smatra se "gradskim" stanovništvom, ali treba 30.000 stanovnika napraviti grad u Japanu. Većina ostalih zemalja pada negdje između.

  • Australijski i kanadski gradovi imaju najmanje 1.000 građana.
  • Izrael i Francuska imaju najmanje 2.000 građana.
  • Sjedinjene Države i Meksiko imaju najmanje 2.500 građana.

Zbog tih razlika, mi imamo problem sa usporedbama. Pretpostavimo da u Japanu i Danskoj postoji 100 sela od po 250 ljudi. U Danskoj se svih tih 25.000 ljudi računa kao "urbani" stanovnik, ali u Japanu su stanovnici ovih 100 sela sve "ruralno" stanovništvo. Slično tome, jedan grad sa 25.000 stanovnika bio bi urbano područje u Danskoj, ali ne u Japanu.

Japan je 78 posto a Danska je 85 posto urbanizovan. Ako nismo svjesni kakva veličina stanovništva čini područje urbanim, ne možemo jednostavno uporediti dva postotka i reći „Danska je urbaniziranija od Japana“.

Sledeća tabela uključuje minimum stanovništva koji se u uzorku zemalja širom sveta smatra „urbanim“. Takođe je prikazan procenat stanovnika zemlje koji su "urbanizovani". Nije iznenađujuće da neke zemlje s većim minimalnim stanovništvom imaju niži postotak urbaniziranog stanovništva. Uz to, gradsko stanovništvo u gotovo svim zemljama raste, neke znatno više od drugih. To je moderan trend koji je primijećen u posljednjih nekoliko desetljeća i najčešće se pripisuje ljudima koji se presele u gradove kako bi nastavili posao.

DržavaMin. Pop.1997 Urban Pop.2015 Urban Pop.
Švedska20083%86%
Danska20085%88%
Južna Afrika50057%65%
Australija1,00085%89%
Kanada1,00077%82%
Izraela2,00090%92%
Francuska2,00074%80%
Sjedinjene Države2,50075%82%
Meksiko2,50071%79%
Belgija5,00097%98%
Iran5,00058%73%
Nigerija5,00016%48%
Španija10,00064%80%
Turska10,00063%73%
Japan30,00078%93%

Izvori

  • Hartshorn, Truman A.Tumačenje grada: urbana geografija. 1992.
  • Famighetti, Robert (ur.).Svjetski almanah i knjiga činjenica. 1997.
  • Grupacija Svjetske banke. Urbano stanovništvo (% od ukupnog broja). 2016


Pogledajte video: Igor Novaković - Razlika izmedju sela i grada. Da li je Niš grad? (Septembar 2021).