Novo

Statistika martovskog ludila

Svakog marta u SAD-u se označava početak košarkaškog turnira NCAA Division I za muškarce. Modernu verziju prvog kruga turnira pod nazivom nazvanu March Madness, sastoji se od 64 ekipe u jedinstvenom formatu za uklanjanje. Uredski bazeni i internetska takmičenja izazivaju navijače da ispravno pogađaju ishode svih 63 utakmica na turniru. Ovo nije mali poduhvat. U prvom kolu turnira samo su 232 = 4.294.967.296 mogućih zagrada koji bi mogli rezultirati.

Statistički podaci i vjerovatnost mogu se upotrijebiti za spuštanje ovog broja s više od četiri biliona na nešto upravljiviju veličinu. Svakom timu dodijeljeno je rangiranje ili seme od 1 do 16 na osnovu brojnih kriterija. Prvo kolo turnira uvek sledi isti format, sadrži četiri igre svake od sledećih vrsta:

Izrada predviđanja

Predviđanje pobjednika svake igre je složen proces koji uključuje uspoređivanje nekoliko različitih varijabli iz svakog tima. Da biste pojednostavili stvari, rezultati sa prethodnih turnira mogu biti od pomoći za predviđanje za turnir u tekućoj godini. Turnir ima istu strukturu 64 ekipe od 1985. godine, tako da postoji mnoštvo podataka za analizu.

Strategija predviđanja pomoću ove ideje gleda na sve slučajeve u kojima je # 1 seme igralo # 16. Rezultati ovih prethodnih ishoda daju vjerovatnoću koja se može iskoristiti za predviđanje na sadašnjem turniru.

Istorijski rezultati

Takva strategija biranja pobjednika na temelju prethodnih rezultata sjemena je ograničena. Međutim, postoje neki zanimljivi obrasci koji počinju da se pojavljuju kada se ispituju rezultati iz prvog kruga turnira. Na primjer, sjeme # 1 nikada nije izgubilo protiv # 16 sjemena. Uprkos višem rangu, # 8 sjeme gubi češće nego ne protiv # 9 sjemena.

Sljedeći postoci temelje se na 27 godina ožujskog ludila sa četiri iste vrste mečeva na svakom turniru.

• Sjeme # 1 protiv # 16 sjeme - Sjeme # 1 je osvojilo 100% vremena u odnosu na # 16 sjeme.
  • # 2 sjeme nasuprot # 15 sjemenki - # 2 sjeme je osvojilo 96% vremena protiv # 15 sjemena.
  • # 3 sjeme nasuprot # 14 sjemenki - # 3 sjeme je osvojilo 85% vremena u odnosu na # 14 sjeme.
  • # 4 seme u odnosu na # 13 seme - # 4 seme je osvojilo 79% vremena protiv # 13 semena.
  • Sjeme # 6 u odnosu na # 11 sjeme - # 6 sjeme je osvojilo 67% vremena u odnosu na # 11 sjeme.
  • # 7 semena u odnosu na # 10 semena - # 7 seme je osvojilo 60% vremena u odnosu na # 10 seme.

Ostala statistika

Pored navedenog, postoje i druge zanimljive činjenice koje se odnose na NCAA turnir. Od turnira 1985. godine:

• Samo jednom (4% vremena) sva četiri # 1 sjemena su se plasirala u Final Four.
  • Tri puta (12% puta) nijedna semenka 1 stigla je do Final Four.